خانه » درباره‌ی نشریه

درباره‌ی نشریه

ISSN 2345-2382

نشریه­‌ی «جستارهای مبین» به صاحب­‌امتیازی «مؤسسه مطالعات و تحقیقات مبین» به عنوان یک نشریه­‌ی تمام الکترونیک بر روی فضای وب از بهار سال ۱۳۹۲ انتشار خود را آغاز کرد. این نشریه­‌ی علمی‌در اصل به قصد ایجاد فضایی برای انتشار عمومی‌تأملات و تحقیقات پژوهشگران رویکرد «توسعه­‌ی تعالی‌­بخش» انتشار می‌­یابد؛ ولی در عین حال از مطالب سایر پژوهشگرانی که با رویکردهای مختلف در وجوه نظری و عملیِ حوزه­‌ی توسعه فعالیت دارند نیز استقبال می­‌کند.

موضوع محوری نشریه «مسئله­‌ی توسعه» است. با توجه به گستردگی و شمولیت این موضوع در حوزه‌­های مختلف نظری و عملی، مطالبی که به صورت مشخص نسبت صریح و روشنی با این موضوع محوری داشته باشند و یا مسئله­‌ی خود را در راستای توجه و ارتباط به آن تعریف کرده باشند، در نوبت ارزیابی برای انتشار قرار می­‌گیرند.

هر چند هدف نشریه در وهله‌­ی نخست فراهم آوردن زمینه­‌ای برای طرح ایده­‌ها و تأملات علمی‌پژوهشگران داخلی است، ولی در راستای موضوعات توسعه­‌ای، تلاش می­‌کند به طرح مسائل نو و یا بازخوانی مسائل با رویکردهایی که به‌­رغم اهمیت و حضور در جوامع علمی‌جهانی، چندان در فضای فکری ایران مورد توجه نیستند، توجه ویژه داشته باشد. در این راستا از متون ترجمه­‌شده­‌ای که واجد ویژگی­‌های مورد نظر نشریه باشند نیز استقبال می­‌کند. 

ساختار صوری نشریه «مقاله­‌محور» است و هر مقاله یک شماره­‌ی ویژه و یک صفحه‌­ی مستقل به خود اختصاص می‌­دهد. در عین حال به منظور فراهم آمدن امکان بهره­‌برداری پژوهشی و تسهیل در فرآیند ارجاع‌­دهی، هر مقاله در قالب PDF و با صفحه‌­بندی تعریف‌­شده در همان صفحه قابل دسترس خواهد بود. نحوه‌­ی مأخذنویسی و استفاده­‌ی پژوهشی از محتوای هر مقاله در صفحه‌­ی نخست فایل PDF مقاله ذکر شده است. 

دوره­‌ی انتشار مقالات، به زمان دریافت مقالات جدید و طی مراحل ارزیابی برای قرار گرفتن بر روی صفحه­‌ی اینترنتی نشریه بستگی دارد. بنابراین نشریه­‌ی «جستارهای مبین» در زمره‌­ی نشریات «پیوسته به‌­روزشونده» قرار می­‌گیرد.

دسترسی به مقالات نشریه به صورت نامحدود از طریق وب‌­سایت نشریه ممکن بوده و کلیه‌­ی حقوق آن (اعم از هرگونه بازنشر) برای «مؤسسه مطالعات و تحقیقات مبین» محفوظ است.

 

پذیرش مطلب در این نشریه تنها به صورت الکترونیکی ممکن است. نویسندگان محترم لازم است مطالب خود را در قالب نرم­‌افزار word از طریق سامانه­‌ی زیر و یا به پست الکترونیکی jostar@mrsi.ir ارسال نمایند.

به همراه ارسال مقاله، ارسال تقاضای ارزیابی و انتشار الکترونیکی در نشریه‌ی «جستارهای مبین» نیز ضروری است.

در تنظیم فایل مقالات نکات زیر رعایت شود:

  • چکیده­‌ی مقاله نباید از ۱۲۰ کلمه تجاوز کند.

  • همه­‌ی ارجاعات، توضیحات و معادل­‌ها به صورت «زیرنویس» یا Footnote باشد. تنها مقالات ترجمه­‌ای که ارجاعات متن اصلی آنها به شیوه­‌ی درون­‌متنی است، می­‌توانند در متن ترجمه، ارجاعات را به همان صورت حفظ کنند؛ ولی سایر موارد، از جمله معادل‌­ها و افزوده­‌های مترجم، باید به صورت زیرنویس درج شود. 

  • فهرست منابع و مآخذ در انتهای مقاله براساس شیوه­‌های معتبر مأخذنویسی تنظیم شود.

  • اندازه‌ی صفحات مطابق معیار A4 است. برای صفحه­‌بندی از بالای صفحه به اندازه‌ی ۵/۵ سانتی‌­متر و از پایین، چپ و راست به اندازه‌ی ۴ سانتی‌متر برای متن حاشیه در نظر گرفته شود.

  • متن به صورت دو ستونی تنظیم شود. (زیرنویس‌­ها به صورت یک­ ستونی)

  • برای انتخاب فونت و اندازه­‌ی قلم در قسمت­‌های مختلف متن از جدول زیر پیروی شود: 

Capture

  • برای قلم لاتین همواره از فونت Garamond و به اندازه­‌ی ۱ عدد کمتر از اندازه‌­ی فونت فارسی استفاده شود.

  • فاصله­‌ی بین خطوط به میزان ۰٫۸۵ سانتی‌متر تنظیم شود: (Line Spacing | Single)

  • تورفتگی اول هر پاراگراف برابر ۷ میلی‌­متر باشد. تیترها و زیرتیترها و همچنین زیرنویس­‌ها مشمول این مورد نیستند (یعنی عدم تورفتگی تیترها و زیرتیترها و زیرنویس‌­ها).

  • در متون ترجمه­‌شده، لازم است مشخصات کتاب‌شناختی متن اصلی به صورت کامل در زیرنویس صفحه­‌ی اول ذکر شود.

نام شما (الزامی)

تحصیلات (الزامی)

شغل

ایمیل شما (الزامی)

شماره تماس

موضوع

فایل مقاله

درخواست چاپ

توضیحات

بالا